Látom vegyes érzelmek vannak ebben a topicban
Általában az emberek azt dicsőítik, amit használnak, ami logikus, hiszen ahhoz értenek a legjobban.
És mivel minden oldalon (PIC/AVR/ARM/Propeller ... stb) vannak ilyen vélemények, szerintem egyiket sem lehet a másik fölé helyezni.
Ha az ember csak programozni akar tanulni mcu-t (mondjuk C-ben), akkor feleslegesnek tűnhet az asm, de ha nem tudja a hardver felépítését, amit programoz, az szerintem elég gáz.
Az asm pedig betekintést nyújt az mcu lelki világába, amikor írja az ember a programot, tudja mit miért csinál. C-ben (és társaiban) pedig csak valami lila köd van, hogy annak úgy kell működnie, aztán ha mégse, akkor lehet pislogni, hogy miért nem jó.
Node ez csak az a tanulás részre, illetve az egyszerűbb programokra vonatkozott. A bonyolult programok, mint pl. USB, SD kártya fájlkezelés, illetve a 8 bitesnél nagyobb rendszereknél már a C és társai indokoltak, mert azokkal hatékonyabban lehet dolgozni, levesznek egy csomó terhet az ember válláról.
Kandón az utolsó évesek Atmega128 T-Bird2 kártyára írnak C-ben programot.
Ha ehhez hasonló kártyán tudsz programozni akkor bármin.
Szerintem kezd ezzel.
Assemblert felejtsed le.
Csak az időd megy el vele. 2013/14-1 Mohos Pál
Atmega, AVR -> HW segédpanelok
Csak hogy hozzászóljak én is a "mi a jobb µC" témához.
Az a legjobb autó amihez kulcsod van.
Értem ez alatt, hogy az a jó mikrovezérlő ami (ki)tudsz hasznáni.
Egyrész van hozzá felszerelésed. Másrészt a (leginkább intuitív módon) megszerzett tudás. Tapasztalatból tudom, hogy "megtanulni olvasni a dokumentációt" - akár 500+ oldal - nem 1-2 nap.
Kezdőknek pedig ezt tudnám javasolni, minőséget kínálnak. Bedugod és már villog is. :)
1000 korul..vagy alatta van hozza USB shield....az csakjo. Nem tudom ilyen microt nem vettem, simam van. Egesz kellemes, hamar van sikerelmeny. Vettem ilyen JTAG-es AVR programozot is..az se egy agysebeszet, csak jol kell beloni a frekit, meg a portokat, aztan nagy baj nem lehet...jo jatekok ezek. :)
Aki ilyenekre fejleszt havi szinten, mert ilyen a munkaja, o mit csinal? Marmint...par kbyte memoja van csak egy ilyen cuccnak, mivel tolti programozo emberunk a munkaidejet? Bocs a hulye kerdeseert de meg nem lattam ilyen munkakorben dolgozo senkitsem. :)
Arduino mini/micro 900Ft-ra jön ki kínából rendelve, 10db-tól már csak 750Ft. Teljesen kompatibilis önmagával (shield-ekken nem biztos!), csak az USB driver nem jó hozzá, de azt is adnak.
Én már egy 5 eszközből álló hálózatot hozta össze I2C-vel.
Arduino uno, vagy arduino uno mini, ezek nagyon olcsok, vagy meg ami olcsó es elterjedt a Raspberry PI.
Az arduino unot azert javsolnam, mert nem kell hozza semmi, sajatmagan kivul. Sok az IO portja, 3000ft alatt beszerezhető , es sok pelda van hozza, valamint kutyuk olcsoert(1-200ft ért mozgaserzekelo, radio adovevo, stb)
Mindenképpen az Atmel termékeket ajánlom.Tapasztalatom van Intel / Atmel / Microchip / Texas Instruments mikrovezérlőkkel, és ezek közül az Atmel a legjobb ár/érték arányú,ill. mára a legelterjedtebb is.
Hobby projektek szintjén elképzelhető, de másutt erősen kétséges. De még hobby szinten sem vagyok benne biztos, mert pl. a TI programozóval/debuggerrel szerelt evalboardokat kínál gyakorlatilag fillérekért, amelyek nem csak tesztpadként hanem saját áramkörök programozására is alkalmasak. Nem láttam Cortex-M4 evalboardot $13-nál olcsóbban egy másik cégnél sem.
Tapasztalatom van Intel / Atmel / Microchip / Texas Instruments
mikrovezérlőkkel, és ezek közül az Atmel a legjobb ár/érték arányú,
ill. mára a legelterjedtebb is.
A legnagyobb riválisa a PIC. Az Atmel támogatottsága nagyobb ( lásd: linux / win / mac os ),
1 Mhz = 1 MIPS architektúrájú, ezzel szemben egy 16 Mhz-es külső órajelű PIC maximum 4 Mhz-en tud majd dolgozni. JÓVAL ólcsóbbak az Atmel termékek. Sokszor fele annyiba kerülnek a nagyjából azonos képességű mcu-k. Sok a netes támogatás is, lásd: arduino, AVR-Freaks... rengeteg fórum, hackelés. :) Instructables projektek.. és had ne soroljam.
Én ebben írom a szakdolgozatomat.
Ajánlom a pickit 2 programozót és mellé az Mplab-ot.
Mind2 Microchip gyártmány szóval nem lesz nehéz az illesztés a géphez. Viszont ehhez ki kell magadnak alakitani a PIC-et tartalmazó áramkört egy próba panelen. Vagy ne pickit2 hanem Microsticket használj, ezen már rajta van a programozó chip viszont a soros kommunikáció nincs benne.
Valamint elérhető egy támogatói programcsomag(Missisipi egyetem jóvoltából) ami nagyban leegyszerűsíti a programozást Mplab környezetben. természetesen C nyelven.
Atmelhez <=1000 forint programozót építeni, legalábbis úgy néz ki az enyém műxik...
A pickitet pedig a chipcadnél rendeltem 5200+áfa volt, azért tetszik mert USB-ről is tudom használni, ergó laptopomról is megy(atmelhez amit összeraktam az LPT-portos).
Pitkit nekem csak a programozó miatt kellett igaziból, mert USB-set így volt legegyszerűbb beszerezni, és nem volt drága. Azt fog az ember egy breadboardot, kiszedi a pickitből a felprogozott cuccot, azt lehet illesztgetni amit akarsz úgyis. Persze ilyen szép kitek azok jók lehetnek, csak nekem elég lóvé nincs rá úgy egyszerre...
1: az RA0 beállításainál elfelejtettem megemlíteni, hogy használhatom akár akarakteres LCD, akár a grafikus LCD meghajtására, adatkommunikációra.
2:a board létezik atmel változatban is. Picit más, nincs rajta a két analóg jel bevezetésénél a két potméter, viszont tartalmaz egy JTAG konnektort, és egy SD/MMC kártyaolvasót. Sajnos nincs rajta a PS2 port, és ICD áramkört sem tartalmaz.
Egyébként, ami még mindkettőre igaz: a kristálya kivehető (nem forrasztva van), és használható más sebességű, valamint ki van építve foglalat valamilyen digitális hőmérőnek, pl DS18xx
Én a magam részéről nem ajánlom a PicKit2-t kezdőknek. Ha jól hallottam, a legújabban már a soros kommunikációt képernyőre "kirajzoló" modul is van. Van rajta 1 gomb, 4 led, oszt jónapot.Egy 40 lábú ic-nek meg van 35 lába, amivel rengeteg sokmindent lehet kezdeni. Én kezdőként egy olyan boardot használok, ami:
a: van rajta 36 led
b: van rajta 36 button
c: van rajta 4db 7 szegmenses LED kijelző
d: fogadja a 6 lábú-tól a 40 lábuig az összes PIC-et, adapterrel dsPIC-et is.
e: van rajta 2 X 16 karakteres LCD
f: 128 x 64 grafikus LCD-hez kiépített tüskesor
g: ugyan ez nyomásérzékelő fóliához is(touchscreen)
h: külső reset áramkör
i: 2 db USB port, soros port, ps2 port
j: az összes láb ki van vezetve tüskesorra, portonként (A,B,C,D,E)
k: a ledek mind előtét-ellenállással vannak bekötve
l: az összes button-ról eldönthetem, hogy felhúzó legyen, vagy pozitívot adjon
m: van rajta 2 potméter, amivel analóg bementre adhatok feszültséget, frekvenciát, zenét, bármit
n:még az LCD-k kontrasztját is potméterrel állíthatom! (mindkettő háttérvilágításos is lehet!)
o: ráépített tápáramköre van, 6-15V-ig bármivel táplálhatom, ha az USB-s nem lenne elég(ilyen még nem fordult elő)
p: összes láb felíratozva, majdnem mindegyik bárhová jumperelhető
elmondom pl, hogy mondjuk az RA0, lehet akár analóg bemenet, az 1.potméteren keresztül. De köthetek rá buttont is, akár felhúzóellenállással,(és akkor a "0" a megnyomás), akár fordítva. De használhatom a 7 szegmenses kijelző első tagjának közös anódjaként is, de ha akrom, ráköthetem a LED diódát is a beépített felhúzóellenálláson keresztül! És mindezt kábelek nélkül, csak simán DIP switchekkel!
q: programouható Basic, Pascal, vagy assembler nyelven, az általad választott fordítót adják hozzá példaprogramokkal, leírásokkal együtt.
r: Működik w2k, xp, és Vista alatt is.
s: Saját égető szoftvere van, melyből közvetlenül állíthatók a config-bitek.
t: Tartalmaz InCircuitDebuggert is, ami egy kezdőt nagyon tud segíteni!
u: visszajelző LED POWER, LINK, PROGRAM, RS232LINK, stb állapotoknak
v: külső, 8MHz-es kristály ráépítve.
(elfogytak a betűk, pedig még egy csomó feature van rajta!)
Ezekhez képest, hol van a picKit2?
Ja, és mennyiért? 35 ezer forint alatt. Dobozzal, 1 USB, 1 rs232 kábellel, cd-vel, leírással. Na ezzel, el lehet kezdeni programozni. Persze a picKit2-vel is, de kiváncsi lennék, hogy hogyan csinálsz meg egy 8 ledes futófényt, ahol a C-bit figyelésével oldod meg az irányváltást... lemegy a 4 led, aztán hozzáképzelsz még 4-et, és várod, hogy majd csak jön visszafelé?
Én nem akarom lehúzni a pickit2-t, nagyon hasznos jószág, megvan a maga létjogosultsága, és helye. És tudni kell, hogy az hol van, és arra kell használni.
Hidd el, saját tapasztalatból mindom: nem kezdőknek való!Legalábbis nem tanulásra, tanításra.
Valszeg Pickit2-t fogunk használni, a srácnak van olyanja. Van még ötlet bőven a tarsolyban, mindenképpen elkezdjük böngészni a netet a tutorialok után
Lehet én, vagyok az elavult, de én úgy gondolom, hogy egy leendő mérnöknek nem kittekből, tutorialokból kell robotot összerakni.
senki: köszönöm az eszmefuttatást. Természetesen nem holdjáró robotra gondoltam kezdésnek, mindent az alapoktól, valami kerekeken gördülő masinát, ledsorral például. Egyébként BME-VIK ;)
Összeszerelni sztem a srác tudja, ő villanyra jár, amúgy is állandóan forraszt valamit a szobájában. Jómagam infós vagyok, csak a programozás része érdekel a dolognak - főleg mivel létezik C fordító PIC-re, így még izgalmasabbnak néz ki. Valszeg Pickit2-t fogunk használni, a srácnak van olyanja. Van még ötlet bőven a tarsolyban, mindenképpen elkezdjük böngészni a netet a tutorialok után.