Azt tudtátok hogy a Ariane 5 robbanásnál ha jól tudom az volt a gond hogy az előző szériából másolta át a software-t. Azé elég... szétszort embernek kell lennie:
"mi van az űrhajó oldalára írva? Ariane 5 vagy 4? mindegy töltsünk rá 4-est...."
Ezeknél minden egyes sor kódot matematikai bizonyításnak is alávetik.
Éppen emiatt drágák az ilyen rendszerek, viszont stabilak.
Hát igen, állítólag az űrsiklók programját két cég függetlenül készítette el és ebből az IBM programsoronként $2000-et kért. Az én kis kommentezős-szellős stílusomban a végére Larry Ellisont lenyomtam volna :)
Egyébként a stabilitás tekintetében lásd. Ariane 5. Az egyik kedvenc képem: a programozó ül a kocsmájában a launch site-tól nem messze, sörözget. Fellövik a rakétát, felrobban, ő meg elgondolkodik: b+, vajon mindenütt használtam try..exceptet? :))))
Egyszer beszélgettem egy BME-s (ELTE-s?) arccal ilyesmiről és ő mesélte, hogy ezek a procik általában nem a hétköznapi cuccok, mint pl. a bárhol kapható Z80, hanem speciálisan a kozmikus sugárzás ellen megerősített modellek (radiation-hardened v. más néven rad-tolerant).
Öreg hardver nem vén hardver.
Ugyanez vonatkozik a régi DOS-os szoftverekre is.
Sok helyen pl. még ma is DOS-os könyvelőprogramokat és egyéb hasonló szoftvereket használnak.
Azok ugyanis az egyszerűségüknél fogva nem fagynak le (magyarán keveset tudnak, de azt hibátlanul).
Vannak hibamentes op. rendszerek is, de azok nem Linux és M$ szerűek.
Ha jól tudom, a Honeywell katonai cég csinál pl. ilyet.
Ezeknél minden egyes sor kódot matematikai bizonyításnak is alávetik.
Éppen emiatt drágák az ilyen rendszerek, viszont stabilak.
Érdekes és kevésbé tárgyalt téma ez.
A mostani hardver és szoftver eszközök rengeteg bugot tartalmaznak; éppen emiatt alkalmatlanok a nagy megbízhatóságú helyekre.
Sajnos ez van.
Utánanéztem, mind a siklón, mind az ISS-en IBM ThinkPad 760XD gépeket használnak. Ez sima 166-os Penya, 32mega memóriával. Lássuk be, ez messze van a csúcstechnikától:)
OK, így már más - bár a fényképeket elnézegetve nem a hiper-szuper legújabb modelleket használják. Bár csodélkoznék, ha GHz-es laptopokat vinnének fel, ránézésre elég régi modellek.
Nem hiába volt a Pathfinder lelke egy 8086-os (vagy 8088-as?) proci. Megbízható, letesztelt technika, már sokat bizonyított az évek során. Itt a Földön is gondot okoz a memóriákba csapodó rengeteg alfa részecske, belegondolni is durva, hogy fent mi történik. Többek közt emiatt használnak jó 5-10 évvek régebbi technológiát.
Az amit te mondasz az inkább a polgári repülésre vonatkozik. Az űrhajózásban általában a legmodernebb technikát használják.
A sugárzást az emberek se nagyon bírják, de a gépek sem, így hát inkább megvédik tőle őket.
meg azert is mert mar jobban ismerik a 386ost,tokeletesen fut alatta minden, a feladatat jol ellatja, nem kell gyorsabb, es ezert veszelyes lenne ujrafejleszteni a cuccost.
Nemtommérde ez jutott SZMbe: (Tudom, hogy ismeritek)
NASA kilövés:
-Majom 1! Majom 1! Mi a feladata?
-Itt Majom 1! Jelentem, feladatom megnyomni az egyes, kettes és hármas gombokat.
-Majom 2! Majom 2! Mi a feladata?
-Itt Majom 2! Jelentem, feladatom megnyomni a négyes, ötös és hatos gombokat.
-Kovács főtörzs! Kovács főtörzs! Mi a feladata?
-Itt Kovács főtörzs! Jelentem, feladatom a majmoknak enni adni, gombokhoz nem nyúlni.