Azt észrevetted, hogy kb másfél éves a linkelt poszt? (Értsd: ez még újdonságnak számít?)
Bocs, kommentek nélkül nyílt meg, mintha ma nyílt volna a topic. A dátumot nem néztem.
A Skia jó cucc, pár éve mi is használjuk Xamarin alatt, ezzel rajzolunk egy rakás custom diagramot és reportot droidon és UWP-n, illetve az OxyPlot is erre épül.
Skia is a great open source library for drawing 2D Text, Geometries, Images, focused on accurate, high quality and high performance rendering, which provides common APIs that work across a variety of hardware and software platforms.
Google's Skia Graphics Library serves as the graphics engine for Google Chrome and Chrome OS, Android, Flutter, Xamarin, Mozilla Firefox and Firefox OS, and many other products.
Néha ránézek a Lazarus-ra, de érdemben nem használom.
A CodeTyphon-nal jogi problémák vannak, pl. orca néven simán berakták az FMX elődjét a komponenseik közé, minden licensz infó nélkül.
A Lazarus tök máshogy crossplatform, mint a Delphi. A platform natív vagy szokásos widgetset-jéhez csináltak wrappert (GTK, Qt, Win API, stb.), míg a Delphi az FMX-ben az OpenGL ill. DirectX tetején maga rajzolja a vezérlő elemeket. A Lazarusban ez a réteg hiányzik. Van egy csomó game engine, és lehet egyszerűbb UI-kat is szerkeszteni benne (találtam pl. a TulipUI-t), de az FMX-től messze van.
A FreePascal fordítóról jókat írnak, elvileg gyorsult a fordítás, és már nem olyan nagy a generált kód (mint 2006-ban volt, ühüm, amikor ezzel küzdöttek). A Synopse Mormot atyja, AB a blogján rendszeresen ekézi a Delphi-t az FPC-hez képest. De pár újabb dolgot nem tud, pl. a "reference to function" konstrukciót. Emiatt lehetetlen lefordítani pl. a Spring4D framework-öt.
További probléma, hogy a Lazarus RTL UTF8 stringet használ (mivel Linux alól indult), és Windows UI szinten konvertálni kell oda-vissza az UTF8 és WideString között.
Az adatbázis kezelése valószínűleg jó, és van egy csomó Delphi alól portolt komponens csomag hozzá, pl. Zeos. De megmaradt a TDataSet szinten, vagy kicsivel alatta. Vagy lehet ORM-ot használni.
Valahol olvastam, hogy az FPC szándékosan van lemaradva a Delphi-hez képest. Pár éve balhé volt belőle, hogy hosszú küzdelem után voltak csak hajlandók egy más által írt Generics.Collections unit-ot beemelni az FPC-be, és ennek a következménye lett a newpascal.org, ami utána lassan elhalt. Mintha belterjesen, sajátjukként kezelnék a nyílt forráskódú projektet, és egymás közt osztogatva a feladatokat, inkább ne készüljön el, de más nem nyúlhat hozzá... Persze ha egy cég beletolna annyi pénzt, hogy utolérje a Delphi-t, akkor meg is ölné a Delphi-t, és maradna alternatíva nélkül a Lazarus. Amivel meg saját magát pusztítaná ki, még ha ingyen adnák, akkor is.
Aztán vannak az egzotikus fícsörök, mint a javascript-re natív fordítás (állati jópofa), és a halom kipusztult oprendszer és CPU, aminek a kódja bent maradt a fordítóban (Amiga, DOS, Sparc).
Valaki használja esetleg a Delphi "ingyenes változatainak" egyikét? CodeTyphon Studio Lazarus Homepage
?
Esetleg követi azt, hogy:
- Fejlődésben nagyon elmaradnak a "Hivatalos" delphi ütemétől?
(Csak azért kérdezem, mert mostanában ha új projektet kezdek, vagy csak egy DLL-t kell írni és csatolni a Delphi-s progimhoz, akkor inkább Lazarus-ban csinálom már, mert több segítséget kapok a fórumukon és ingyenes az Upgrade. Így nem annyira látom értelmét több ezer Eurót kapni.)
Manapság már nem nagyon fejlesztenek a népek windows desktop appot. Még a Microsoft is electron alapú dolgokat csinál, lásd Pl. Teams, Visual Studio Code, Skype, Azure Data Studio. Ami még desktop, az valószínûleg azért az, mert akkora C++/COM alapú kódszörny amihez nem nagyon akarnak hozzányúlni csak amennyit feltétlenül muszáj. Ilyen a Visual Studio, az Office.
Másrészt, nagyon-nagyon kevés az olyan app, ahol van bármi elõnye is a natív kódnak. A könyvelõprogramod akkor sem lesz gyorsabb, ha assemblyben írod meg, mert vagy a Jucikára vár hogy leüsse az A betût, vagy az SQL szerverre hogy visszaadja az adatot. Esetleg az alkalmazásszerverre valahol a felhõben. Még a webeshez képest sem nyersz sokat a natív kódoddal, nemhogy egy .NET-hez képest ami max. úgy 10-15%-kal lassabb mint a natív kód.
Max. a játékoknál lehet ez érdekes, de az meg manapság már kb. úgy néz ki, hogy végy egy Unity-t, vagy egy Unreal-t, esetleg egy Godot-ot.
Ez jó hír, de sok hibát írnak a facebook csoportban én még nem váltanék, majd patch 2 után :D .
FYI:
Szerintem aki Delphi-t használ mindenképpen lépjen be facebookon, a legnagyobb delphis csoportba 10000+ fő, viszonylag pörög, és a Delphit fejlesztők is benne vannak, időnként még postolnak is.
Nem tudom pontosan mire gondolsz, de a kódgiegészítés szépen működik és kb. villámgyors, az error insight nem mindig frissül az utolsó billentyű leütésre ilyenkor csak 1-et klikkelni kell a forráskód ablakba és frissít.
Egyébként meglepő volt az első komolyabb FireMonkey-s projectem, egy Graphics32 alapú VCL komponensem gyakorlatilag 1-az-1-ben portoltam teljesen FireMonkey-sra, minden adott FireMonkey-ban ami miatt GR32-t használtam.
Nagy változás szerintem:1 kódbázissal tudsz fordítani bármire, és ez nem kamu. Szépen felépítették az egészet kiadtak 2010 óta vagy 10 főverziót.
És nem kell ágyúval lőnöd sose. Natív alkalmazásokat fordít. És mivel ez már amúgy kb. 2013 óta elmondható róla, még csak azt sem lehet mondani, hogy ma kezdték, már nem az előzetes demó verziójánál tartanak, élesben produktívan használható. Úgy ahogy régen a win32 esetében használtad.
Szépen megoldották, a target platform kérdést, és a publikálást is, azzal foglalkozol amivel igazán kell.
És lehet még mindig fejleszteni win32-re is a vcl-t nem dobták ki, fejlesztettek azon is, naprakész, minden új API bedrótozva a Windowsból, és mivel ezt sem hagyják az út szélén, a cross platform megoldásaikba is átviszik, és ez nagyon fontos.
Van most már beépített bolt is a Delphibe, nem kell vadászni a komponenseket.
Ezek nem elhanyagolható dolgok.
Win32..hm., hol vagyunk már attól ?
Nem azt mondom, én sem kezdeném ma Delphi-ben, de azért nem mert akkora hangerővel próbálnak minden másra terelni, hogy nem nagyon hallanám meg a többi programnyelvet, keretrendszert. Amit leírtál az lenne. És amit többen használnak azzal könnyebb elhelyezkedni, az elején.
Szóval a beszélgetést szerintem napjainkból kell indítani, és nem a Delphi-7 alól, de leginkább jó volna, ha már el lehetne felejteni a régi berögződéseket.
A szálkezelt kódszerkesztőt kipróbáltad már ? (10.4) Lassan átállunk - csak még ellenőríznem kell, hogy fordul-e a kód az újabb delphi-n. De annyi a meló, hogy nem látok ki belőle.
Nem tudom, de én 2 hete is írtam 2 este alatt 450.000-ért egy egyszerű appot Delphivel. Biztos jók az általad említettek is. Nem tudom, mi ez a zsigerből eredő Delphi-gyűlölet, de én úgy látom a vevőt rohadtul nem érdekli miben van írva, csak működjön.. QBASIC-ban is írhatod. Kissé túl vannak misztifikálva a mai nyelvek. szvsz.
De a témánál maradva, én azt a vonalat sajnálom, amikor megpróbáltak microcontroller-re is Pascal fordítókat alkalmazni, sőt talán magának a Microchipnek is volt ilyenje, de elhalt a dolog.. Még a Mikropascal ami él, nagyon szeretem használni. Én örülnék, ha ez a vonal megmaradna, vagy esetleg az IDE-ben lehetne az LCD kijelzőket tervezni mint mondjuk annó egy WIN Formot.
Ha nem a Delphi-vel kapcsolatban szeretnétek a témához szólni, ha nem érdekel a Delphi, nem használjátok vagy – számomra érthetetlen módon (már abban a tekintetben, hogy érzelmekkel viszonyultok egy eszközhöz) – nem szeretitek a Delphi-t, akkor ne is szóljatok a topikhoz. A topiknyitó eléggé egyértelműen leírta, hogy a topikot „a Delphi-vel kapcsolatos híreknek és újdonságoknak” szánja.
Kezd egyre unalmasabbá válni, hogy bármilyen nyelvvel/fejlesztőeszközzel kapcsolatos topik előbb nyelvek közti flame-eléssé, majd troll-barlanggá válik. Innentől kezdve, bármilyen, nem a topik témájával, nem Delphi-s hírekkel és újdonságokkal kapcsolatos hozzászólás azonnal moderálásra kerül (és nem, a Delphi létezésén való csodálkozást kifejező, valamint más nyelvekkel történő összehasonlítást tartalmazó poszt sem tartozik ide).
Mert ez a cucc egy dologra volt igazán jó: win32-es desktop alkalmazások készítésére. Ma viszont a legtöbb UI webes, esetleg mobilos de ott is egyre inkább web alapú. De ha mégis windows desktop, akkor 100x inkább .NET/WPF, esetleg UWP mint valami win32 alapú õskövület. De ha mégis, akkor viszont általában C++ Qt-vel. Ráadásul a legtöbb fejlesztõeszköz ma már ingyenes és opensource. Ezért fura hogy ez a tool ezzel az üzleti modellel még létezik. Még akkor is, ha maga a Delphi a maga idejében (90-es évek) valóban zseniális cucc volt, akkoriban én is imádtam.