Egyebkent meg tenyleg minden le lett mar irva ezzel kapcsolatban ebben topicban.
Tényleg? Azt például nem találtam, hogy az IEEE is leírta a cikkben, hogy saját definíciót használnak a "programozási nyelvre", ami a gyakorlaton alapul, ami pedig alapvetően az, hogy az amatőrök hülyék.
(Az más kérdés, hogy szerintük a Wiring, amit arduinónak csúfolnak, az nyelv, holott az se az - Wiring programs are written in C++ -, hanem - a környezet mellett - elsősorban egy semi-standard library. :D De mindezek után ezt már el lehet engedni.)
De azt se, hogy épp kikerülni készül a támogatása a GNU Compiler Collectionből.
Persze, ha ezt is máshogy kell érteni, vagyis hogy te már mindent leírtál ezzel a topicban, ami a te eszedbe jutott, az természetesen más.
Pont, hogy nekem. Az egy C/C++ alapu nyelv, de nem C/C++.
Teljes egészében C/C++, erős korlátokkal.
De ami a legfontosabb, hogy az arduino még az őssejtburkot vakargatta maga körül, amikor már létezett.
Viszont ha nem száll be valaki a fejlesztésbe, jövőre kihalhat. (Szerintem valószínűbb, hogy kiszakad egy külön forkba.)
Az itteni elso hozzaszolasom utan Lacasrac pl. az Arduino - FAQ oldalrol idezte, amit, es nem az o agyszulemenye volt, ellenoriztem :P, valamint nem is az itt irtak tenyet, hanem az ebbol leszurt kovetkezteteset vitattam.
Pontosabban C++-t említő mondatokat copy pasteztek be forrás megjelölés nélkül. (Az hogy a "hivatalos oldalon van, olvass utána", az nem forrás megjelölés hanem valami egészen más.)
Képzeld, visszaolvastam ezt a topikot és csak egy idézet van benne, ami releváns a jelen beszélgetésünk szempontjából, amit Te idéztél egy "extended" referenciából, amit hivatalosnak titulálsz, de én csak más edu oldalról találtam meg (pdf doksi). Igen, erre sem voltam lusta, hogy rákeressek, nem volt nagy erőfeszítés.
Cserébe megtisztelhetnél azzal az apró erőfeszítéssel, hogy bedobsz ide egy hivatkozást (sic linket) az arduino.cc "hivatalos" oldalra, ami legalább egy bővített mondatban kifejti a két nyelv viszonyát. Aztán megbeszélhetjük, hogy ez mennyire van elrejtve vagy sem.
Tobb hozzaszolasban ideztek itt ebben a topicban a hivatalos oldalrol szarmazo C++ alapokat jelzo szovegeket, szal siman ellenorizheted, hogy ezek tenyleg ott vannak-e.
De milyen "több helyen"? Konkrétan hol?
Csak blöffölsz, forrás megjelölés hílyán nem tudom elfogadni, hogy több helyen le van írva. Minden le van írva és megcáfolva háromszor meg ellencáfolva kétszer, láttam.
Azert kovetkezetes, mert a dokumentacioban tobb helyen is jelzi.
Viszont szerintem te itt csak onceluan kotekedsz, minden le lett mar irva ebben a topicban ezzel kapcsolatban, ha tenyleg erdekel, olvasd vissza.
Tekintve, hogy rogton a hivatalos language reference nyitooldalan is szerepel ez az info, kijelentheto, hogy esetukben azert ez nincs annyira elrejtve, mint a Galaxis utikalauzos anekdotaban. ;)
- De hiszen következetesen jelezték a dokumentációban a C/C++ alapokat.
- Következetesen jelezték? Éppenséggel a pincébe kellett lemennem, hogy megtaláljam õket.
- Ott van a kiállítási részleg.
- Zseblámpával.
- Talán leszakadt a villanyvezeték.
- Meg a lépcsõ.
- Nézze, végül is megtalálta a feljegyzést, nem?
- Ó, hogyne - felelte Arthur -, megtaláltam. Egy használaton kívüli vécében elsuvasztott, bezárt iratszekrény fenekén volt kiállítva, az ajtón a következõ felirattal: Vigyázz! A leopárd harap!
Na ugye nem neon színekben kiemelve villogó bold italic 24pt szöveggel jelzik világosan a C++ alapokat. Ha már keresni kell, akkor ott valami nincs rendben. :D
Nem mindenki tudja ám ilyen simán előadni ezt a trükköt. Ld. a Mulan programozási nyelv esetét.
Hogy az utókor is könnyedén megtalálja az általad említett következetes jelzést az Arduino dokumentációban, e célból érdemes lenne ide is beidézned egy új hozzászólásban.
Másfelől biztos az, hogy ha az Arduinó kódokat és a C++-t egy kalap alá vennék, az szignifikáns különbséget okozna a statisztikában?
Mert ha nem, akkor nem teljesen értem, mi ennek az egésznek vitának a jelentősége."
Igazabol az egesznek nincs jelentosege.
A IEEE a lista alatti bekezdesben (hogy ez kesobbi update-kent kerult ki, a picsogasok hatasara vagy eredetileg is ott volt, bevallom, nem figyeltem) vilagosan kifejti , hogy miert is kerult az Arduino oda, ahova.
Szoval ezt a kulonbozo forumokon puffogas helyett veluk kene lebirkoznia azoknak, akik szerint tevedesbol szerepel a listaban, illetve az Arduino oldalatol is kovetelhetnek hivatalos helyreigazitast, miszerint - bar kovetkezetesen jeleztek a dokumentacioban a C/C++ alapokat - vegig jogtalanul es aljas mod felrevezetoen hivtak Arduino nyelvnek. :D
Amig ez nem tortenik meg, addig marad ez, es a tobb szazezer google talalat az "arduino programming language" stringre .
Nincs benne egy csomó dolog, ami alap a C++ -ban, apróságok, mint STL, exceptions. Szóval valahol a kettő között van, mert valóban máshogy kódolsz benne.
Ez pl. a Symbian C++-ra is igaz volt, az elég ezoterikus szerkezeteivel (a Cleanup Stack nevű félmanuális GC-vel az élen), amit még így sem tekintettek külön nyelvnek.
Csak nem? De igen, ez egy g++ fordító. Kivételkezelés? Igen van, csak kikapcsolták, mert mikrokontrollerhez mérten túl nagy ára van. Ha nagyon szeretnéd, visszakapcsolhatod: -fexceptions parancssori kapcsolóval. (Amúgy nincs rá textbox, úgyhogy google-öznöd kell hozzá.)
Sablonok? Vannak, használhatod is őket, de az STL-t kiszedték, mert valószínűleg túl nagy méretű kód generálódik belőle, nem fér be a tipikus memória korlátok közé. Ha ez nem akadály számodra, akkor dobd hozzá a szkeccsedhez a vector vagy set headereket, vagy amire szükséged van, plusz még amiket ezek követelnek és használd!
Milyen csomó dolog van még, amire célzol?
Ha úgy tálalták volna, hogy "itt ez a szuper egyszerű, könnyen használható mikrokontroller cucc, C++-ban tudod programozni", mindenki világgá szaladt volna, de ehelyett az a feeling van, hogy még egy saját nyelvet is kitaláltak hozzá, ami szuper könnyű tanulási görbével rendelkezik.
Igazából Te is feltalálhatod a FrankóNyelvet, ami megszólalásig hasonlít a magyarhoz, csak nem használhatsz benne feltételes módot, múlt időt és egyéb apróságokat, amiket nehéz kimondani és/vagy helyesen leírni.
Aztán mondhatod, hogy ez amúgy nem magyar, mert a hivatalos leírás, (amit te írtál), azt írja, hogy ez egy önálló nyelv és véletlenül sem említi a magyart. De emellett a leírásodból hiányoznának, vagy erősen vázlatosak lennének a FrankóNyelv szintaktikájával és szemantikájával foglalkozó részek. Csupán egy gyűjtemény lenne benne a Frankó Frázisokról, amiket FrankóNyelvben szoktak használni, amikor frankó témákat tárgyalnak meg.
Aztán ha valaki egyszer véletlenül beleolvas egy FrankóNyelven írt esszébe, azt fogja hinni, hogy ez "jé, de jó, ez magyarul van", pedig óriásit téved.
Vagy nem?
Másfelől biztos az, hogy ha az Arduinó kódokat és a C++-t egy kalap alá vennék, az szignifikáns különbséget okozna a statisztikában?
Mert ha nem, akkor nem teljesen értem, mi ennek az egésznek vitának a jelentősége.
Ja, rohan az ido, nemreg volt pont a 15. szulinapja, talan az unneples koruli szervezodesek is megdobtak az erdeklodest.
Meg hat siman mehetnek egyeb bizniszek is a hatterben, amikre sosem lesz ralatasunk, marad a spekulacio.