Ez a klasszikus megoldás, amiről String is beszélt. Mint mondta, ezzel csak akkor tudod megmérni az elefánt súlyát, ha az elefánt átlagsűrűsége kisebbegyynelő a vízével. Ha mégis nagyobb lenne, akkor, ahogy írtuk, megoldhaó, hogy kisebbegyenlővé tegyük csónak vagy úszógumi segítségével.
Én tévedek, vagy kihasználható a "minden vízbe mártott test..." mondóka?
Az elefántot egy csordultig telt medencébe tesszük.
A lába nem ér le, így egyensúlyi állapotba kerül, miközben lebeg benne. Vagyis a súlyának megfelelő mennyiségű vizet szorít ki.
Szerintem pl az 1-1000 közötti számból mennyi alatt tudnád kitalálni a számot, illetve 5623 versenyzőnek hányat kell játszania nem olyan vészes kérdések.
Lehet, hogy ilyeneket is kérdeznek/kérdeztek néha de speciel tőlem (és ismerőstől is) jóval nehezebbeket és valamivel unalmasabbakat kérdeztek amikor a Google-nél próbálkoztam. Telefonon keresztül kellett programozni és főleg az a nyerő, aki nagyon gyorsan tud algoritmizálni. Ha csupa ilyeneket kérdeznének, mint a cikkben volt, akkor túl sok ember lenne megfelelő, pedig a valóságban hangyányi töredékét veszik fel a jelentkezőknek.
Ezeknél a kérdéseknél még egy 'átlagos' amerikai multinál is nehezebbeket kérdeztek, nemhogy a Google-nél.
Szóval a cikk érdekes, de nem igazán reprezentatív.
Az elefántosnál nem a "megméréssel" van baj, hanem azzal, hogy az eredmény kg-ban legyen (már ha ez feltétel). Pl. a kövek, vagy saját magam leméréséhez is kell egy mérleg...
Az erőkaros megoldás mégis használható. Induljunk ki az SI definícióból ! Ellopom Párizsból az etalon platina-iridium hengert, és magam helyett ezt rakom a deszka másik oldalára (Mert nem a henger tömege az 1 kg, hanem az az 1 kg, ami a henger tömege).
Lényegében arról van szó, hogy ki tudod-e találni, hogy ők mire gondoltak.
Egyébként ezzel az erővel a negyedik kérdésre meg az a válasz, hogy átmegyek a hídon. Erre persze mondhatja valaki, hogy nincs híd, de én is, hogy nem tudok úszni .
Mondjuk azt nem tudom mi indokolja, hogy az elefánt nem fér be a zsiráf mellé a hűtőbe. A hűtők egy igen hasznos és elterjedt tulajdonsága szokott lenni, hogy nem csak egy dolog hűtésére alkalmasak.
De ha feltételezzük, hogy az elefánt nem fér be a zsiráf mellé, akkor akár azt is feltételezhetnénk, hogy a zsiráf egyedül sem fér be.
A cselekedetem következménye egyébként az, hogy a zsiráf elpusztult én meg megyek a börtönbe
Ilyen hozzáállással a legtöbb kérdésre lehet úgyis válaszolni, hogy "megkeresem a megoldást a google-n", "megnézem mi van a papírodra írva, mint megoldás", "segítséget kérek egy olyan embertől, aki ilyen tesztekkel foglalkozik", "felteszem egy fórumon a kérdést és a legjobb választ megvalósítom".
Szerintem inkább azt tesztelik mennyire jó a problémamegoldó képessége illetve mennyire tud absztraktul gondolkodni. Mint például egy teszt: Andersen teszt, ahol nem a megvalósítás a kérdés, hanem hogy hogyan is csinálnád.
Én erre az elefántosra elsőnek az Emelő elvre gondoltam.
Elefánt tömege * Erőkar1 = Én tömegem * Erőkar2
Elefántot ráültetem a "megfelelően erős deszka" egyik végére, én állok a másik végére és közeledek az elefánthoz. Ha elérem a megfelelő pozíciót ahol vízszintesbe kerül a deszka, akkor lemérve a két erőkart megtudom mennyi a két tömeg aránya.
Valóságban egy 4 tonnás elefánttal és egy 40méteres deszkával sacc 1m-39m arányban egyensúlyba is kerülök a 100kg-os tömegemmel.
Kérdéses hogy reálisabb-e, mint egy 4 tonnás elefántot beleerőszakolni egy csónakba.
egy kis gúglizás után azt találtam, hogy az elefántos kérdésben eredetileg volt egy szobamérleg, és egy nagy csónak.
Beteszed az elefántot a csónakba. Megnézed, hogy a vízvonal meddig megy föl.
Kirakod az elefántot... és a csónakot feltöltöd a parton található kövekkel, homokkal bármivel, hogy aztán elérd ugyanazt a vízvonalat. De a dolgokat előbb megméred. És a végén összeadod.
Kisebb az átlagsűrűsége? Hogy úszni tudnak, az OK, de... ha téged vízbe tesznek (mondjuk megkötözve, jó alaposan ), akkor te is elmerülsz benne - kivétel a Holt tenger és egy-két hasonló vízszerű folyadék...
Nem merülök el benne (teljesen), pont azért, mert kisebb az átlagsűrűségem. Ha másért nem azért, mert tüdőm van ami levegővel van tele, és ami igen drasztikusan csökkenti a teljes testem sűrűségátlagát. Bár szerintem az egyéb szövetek között is bőven van, aminek kisebb a sűrűsége a víznél (pl. testzsíré biztosan, de ott vannak a belek és a gyomor is, amik szintén részben üregesek, mint a tüdő).
De a lényeg, hogy mint mondtam, ha valaminek nagyobb az átlagsűrűsége mint a vízé, akkor elmerül benne teljesen (nem lebeg), és ezzel összefüggésben a vízkiszorítással nem is tudod a súlyát meghatározni, csak azt, hogy mennyinél biztosan több. Azért, mert ugye mint tudjuk a testre ható felhajtóerő egyenlő a kiszorított víz súlyával, de ha a test lesüllyed, akkor ez a felhajtóerő biztosan kisebb, mint maga a test súlya által ellentétes irányba kifejtett erő - ergo, a test teljes súlya is több, mint a kiszorított víz súlya.
Kisebb az átlagsűrűsége? Hogy úszni tudnak, az OK, de... ha téged vízbe tesznek (mondjuk megkötözve, jó alaposan ), akkor te is elmerülsz benne - kivétel a Holt tenger és egy-két hasonló vízszerű folyadék...
Eheh, én úgy gondoltam, hogy az első szeleteléssel egy kör alakú tortából kivágok egy belső kört, majd a "gyűrűt" és kört a maradék két szeleteléssel negyedelem
Na jó, de honnan állapítod meg, hogy pontosan hol kel lennie a gyűrű és a belső kör közötti vágásnak? Ennyi erővel tetszőleges alak(ok)ban is kivágatnál hét darab egynyolcadnyit belőle a nyolc egyenlő részre osztáshoz.
Szóval szó szerint megoldásnak tekinthető a tiéd is, de a feladat lényege pont az, hogy ha nem tudod kimérni pontosan, akkor hogyan csinálod meg, illetve nyilván a legegyszerűbb megoldás a lejobb.
Hm... persze, ha kivitelezhető, hogy mérlegen kívül bármit használhatok... Végeredményben nem kötelező vízbe dobni, lehet az a folyadék pl. guargumi is (a'la mythbusters ), ha ismerem a sűrűségét - a lényeg, hogy szerencsétlen négylábú lebegjen rajta...
Eheh, én úgy gondoltam, hogy az első szeleteléssel egy kör alakú tortából kivágok egy belső kört, majd a "gyűrűt" és kört a maradék két szeleteléssel negyedelem
Mert az önmagában kevés, hogy megtudom, mennyi a vízkiszorítása egy elefántnak...
Miért, az ormányát nem tudja kidugni a vízből akár akkor is, ha az a feje búbjáig ér (bár addig nem fog érni, mert ugye kisebb az átlagsűrűsége, mint a vízé - ha nem így lenne, nem is lehetne lemérni a súlyát rendesen ezzel a módszerrel, csak azt lehetne meghatározni, hogy mennyinél biztosan több).